close
تبلیغات در اینترنت
راستچین ، چپ چین و وسط چین کردن اشیاء و متن ها در صفحات Html
loading...

بیست ابزار|20بیست گراف,ابزار وب,فتوشاپ,اموزش فتوشاپ,

  :: خیلی از دوستان در سوال های مطرح شده پرسیده بودند که چطور عکس ، متن و یا شئ خاصی رو در صفحه وب به وسط بیارند و چینش افقی اونو وسطچین کنند . امروز در این پست به صورت کامل و مفصل در مورد چینش افقی انواع متن ، عکس و اشیاء در صفحات Html به روش های مختلف صحبت خواهیم کرد . :: اول از همه بزارید در یک دسته بندی کلی تگ ها . المان های html رو به دوبخش تقسیم کنیم : متن ها و المان های شبه متن مثل لینک ها و عکس ها تگ ها و المان های بلاکی مثل جدول ها و تقسیم بندی ها (تگ div) :: تگ ها و المان های بلاکی…

محل بنر دوستان و تبادل بنر
به بیست ابزار خوش آمديد..
لاو77مهدی احمدوند

تبلیغات در سایت بیست ابزار
آخرین ارسال های انجمن

راستچین ، چپ چین و وسط چین کردن اشیاء و متن ها در صفحات Html

بیست ابزار بازدید : 5822 جمعه 19 ارديبهشت 1393 نظرات ()

راست چین و چپ چین در صفحات اپ تی ام ال

 

:: خیلی از دوستان در سوال های مطرح شده پرسیده بودند که چطور عکس ، متن و یا شئ خاصی رو در صفحه وب به وسط بیارند و چینش افقی اونو وسطچین کنند . امروز در این پست به صورت کامل و مفصل در مورد چینش افقی انواع متن ، عکس و اشیاء در صفحات Html به روش های مختلف صحبت خواهیم کرد .

:: اول از همه بزارید در یک دسته بندی کلی تگ ها . المان های html رو به دوبخش تقسیم کنیم :

 1. متن ها و المان های شبه متن مثل لینک ها و عکس ها
 2. تگ ها و المان های بلاکی مثل جدول ها و تقسیم بندی ها (تگ div)

:: تگ ها و المان های بلاکی فرقشون با بقیه اینه که به صورت ضمنی قبل و بعدشون یک خط جدید ایجاد میشه . در واقع یعنی یک خط کامل رو در بر میگرین و پهناشون 100 درصد هست . المان های بلاکی شامل پاراگراف ها ، لیست ها ، جدول ها ، فرم ها و هدینگها هستند .

:: برای اینکه موقعیت افقی هر کدوم از این دو دسته تگ ها رو تعیین کنید روش های مختلفی وجود داره .

:: روش اول : وسطچین کردن اشیاء ( کهنه و منسوخ شده ) :

در این روش از تگ center که در ورژن های قدیمی html وجود داشت استفاده میشه . بعد از ورود CSS دیگه از این تگ استفاده نمیشه . البته هنوز مرورگرها اونو support می کنن ولی به احتمال زیاد در نسخه های آینده برای استاندارد سازی صفحات وب این سری از تگ های html که منسوخ شدند (تگ هایی مثل center و font ) دیگه توسط مرورگرها پشتیبانی نمیشه تا طراحان رو به استفاده از CSS برای این کار ملزم کنند .

شما هر کدوم از تگهای html ، متن ها ، عکسها و ... رو که درون تگ center قرار بدید ، اون شئ به صورت وسط چین در صفحه ی وب نماییش داده می شه . به طور مثال در کد زیر متن و عکس درون تگ center به وسط خط (از لحاظ افقی) منتقل میشن :

در کل توصیه میشه که این نمونه تگ ها رو بدلیل منسوخ شدنش به کار نبرید . و از روش هایی که در ادامه می گیم استفاده کنید .

:: روش دوم : تعیین موقعیت افقی محتوای پاراگراف در html با استفاده از ویژگی align در تگ <p> :

در صفحات وب معمولا متن ها درون تگ <p> که همون تگ پاراگراف هست قرار می گیرند . برای اینکه چینش افقی متن یک پاراگراف تعیین بشه ، برای این تگ یک attribute به نام align تعریف شده که می تونه مقادیر center ، left و right رو دریافت کنه که به ترتیب متن درون پاراگراف رو چپ چین ، وسطچین و راست چین میکنه . البته ویژگی align مقدار justify رو هم میتونه بپذیره که باعث میشه اندازه ی تمام خط های متن درون پاراگراف یکسان بشه و متن از دو طرف صاف بشه و حالت منظم به خودش بگیره . در صورتی که برای ویژگی align مقداری تعیین نکنید به صورت پیشفرض براش مقدار left در نظر گرفته میشه .

تگ پاراگراف یک ویژگی دیگه به نام dir داره که مخفف direction (جهت) هست که برای پاراگراف هایی که متن درونشون از زبانهای راست به چپ نویس ، مثل فارسی هست باید مقدار rtl یعنی (right to left) و برای زبان هایی که نوشتن اونها از چپ به راست هست مثل انگلیسی باید مقدار ltr یعنی (left to right) رو بگیره . مقدار پیشفرض ویژگی dir هم که ltr هست ، یعنی مخصوص زبان هایی مثل انگلیسی .

:: چهار تا پاراگرافی که در زیر آوردم رو به صورت مثال می تونید ببینید . متن درون هر پاراگراف توضیح چینش همون پاراگراف هست :

در تگ p اگر ویژگی align و dir آورده نشه ، مقدار پیشفرضی که گفتیم (left و ltr) براش در نظر گرفته میشه !

:: روش سوم : استفاده از CSS برای تعیین موقعیت افقی محتوای تگ ها

امروزه دیگه سعی می شه تمامی خصوصیات و شیوه ی نمایش تگ ها رو با استفاده از CSS تنظیم کنند و شدیدا توصیه می شه که شما هم همین کارو انجان بدید . حتی برای پاراگراف ها !

:: ویژگی text-align در CSS دقیقا همون کار ویژگی align در پاراگراف ها رو انجام میده . همون مقادیر رو هم میتونه بپذیره . به جای ویژگی dir در تگ p هم یک ویژگی به نام direction در CSS وجود داره که این ویژگی هم مثل dir می تونه دو مقدار ltr و rtl رو بپذیره.

خوبی استفاده از ویژگی های CSS اینه که دیگه فقط مختص تگ p نیست و شما در هر تگی که این ویژگی ها رو به صورت CSS بکار ببرید ، میشه چینش محتوای درون اون تگ رو تعیین کرد .

همون چهار تا پاراگراف بالایی رو که با استفاده از ویژگی های html خود تگ p براتون آوردیم ، در زیر با استفاده از ویژگی های معادل در CSS نوشتم که از لحاظ شیوه ی نمایش و چینش هیچ فرقی با هم نمی کنند ولی استفاده از این روش استاندارد تر هست :

:: یه نکته اینکه برای استفاده از ویژگی های CSS درون تگ های html ، باید از ویژگی style درون اون تگ استفاده کرد که ویژگی های CSS مختلف رو که با علامت semi-colon (;) از هم جدا شدند به عنوان مقدار می پذیره .
:: برای تعیین چپنش افقی عکس ها ، می تونید اون رو درون یک تگ پاراگراف که چینش رو براش تعیین کردید استفاده کنید .

:: روش چهارم : استفاده از CSS برای تعیین موقعیت افقی المان های بلاکی مثل جدول ها و تقسیم بندی های صفحه (تگ div)

معمولا دوستانی که در مورد چینش اشیاء مشکل داشتند ، بیشتر در مورد چینش جدول ها و تقسیم بندی های صفحه (تگ div) سوال می پرسیدند . در اینجا می خوایم روش درست و استاندارد انجام این کار رو براتون بگیم .

 

روش غیراستاندارد و غیر معمولی که بکار میره اینه که جدول ها و المان های بلاکی رو درون یک تگ دیگه قرار میدند و چینش تگ پدر رو تعیین می کنند تا محتوای درون اون رو به راست ، چپ یا وسط ببرند . این روش نادرسته و در بعضی از مرورگر ها پشتیبانی نمیشه .

 

:: برای این منظور باید از ویژگی های CSS برای همون تگی که می خوایم چینشش رو تعیین کنیم ، استفاده کنیم . برای راست چین و چپ چین کردن یک المان بلاکی باید از ویژگی float در CSS که به معنی شناور بودن هست در خود تگ استفاده کنیم . ویژگی float دو مقدار left و right رو می پذیره که باعث شناور شدن المان بلاکی در چپ یا راست میشه . به طور مثال در کدهای زیر جدول آورده شده به سمت راست صفحه منتقل میشه (محتواش راست چین نمیشه ، خودش به راست میره) و تگ div آورده شده در سمت چپ شناور میشه .

 

 

در المان های بلاکی به صورت پیش فرض پهنای المان 100 درصد هست . برای همین من با استفاده از ویژگی width مقدار 200 پیکسل رو برای پهنای تگ جدول و div فوق تعیین کردم تا به چپ و راست رفتنشون مشخص باشه .

:: روش مرسوم و صحیح وسط چین کردن المان های بلاکی استفاده از ویژگی margin در CSS هست . ویژگی margin فاصله ی حاشیه ی یک تگ تا تگ پدرش (تگی که اون رو در بر داره) رو مشخص میکنه . شاید تعجب کرده باشید که چطور و چرا از این تگ برای وسط چین کردن المان بلاکی استفاده میشه ! خوب وقتی شما این فاصله رو از چپ و راست مقدار 50 درصد قرار بدید ، در واقع یعنی اونو در وسط قرار دادید !

:: چون قصد دارم در آینده در مورد ویژگی margin و دو ویژگی padding و border در CSS یک مطلب مفصل بنویسم و تفاوت و کاربردهاشون رو بگم در اینجا مختصرا در مورد margin توضیح میدم . تگ margin چهار مقدار رو که با یک space از هم جدا میشن ، می پذیره که به ترتیب فاصله از بالا ، راست ، پایین و چپ تگ رو مشخص می کنه . به طور مثال در پاراگراف زیر فاصله از بالای پاراگراف 10 پیکسل ، از راست 7 پیکسل از پایین 5 پیکسل و از چپ 3 پیکسل هستش :

همونطور که گفتم شما میتونید به جای واحد pixel از درصد استفاده کنید . با قرار دادن مقدار 50 درصد برای فاصله از چپ و راست ، المان رو به وسط میارید . همچنین برای انتقال یک المان بلاکی به وسط ، مرسوم هست که در تگ margin برای فاصله از بالا یک مقدار رو تعیین می کنند و به جای سه مقدار دیگه از کلمه ی auto استفاده می کنند . که اینکار به صورت پیشفرض فاصله از سه سمت دیگه رو 50% در نظر میگیره .
همون تگ پاراگراف فوق رو با یکی از دو شیوه ی زیر با استفاده از تگ margin میشه به وسط منتقل کرد :

:: برای به وسط آوردن جدول و تگ div ی که در بالا به چپ و راست شناورش کرده بودیم هم میشه به این شکل عمل کرد :

:: ضمنا بر اساس طراحی تون می تونید به جای 50 درصد از دو طرف ، از یک طرف مثلا 30 درصد و از طرف دیگه 70 درصد فاصله بدید . در این حالت شئ مورد نظر به سمتی که %30 فاصله دادید مایل میشه !
امیدوارم که این مقاله هم بدردتون خورده باشه . برای دریافت مطالب دیگه یادتون نره مشترک فید ما بشید ، یا اینکه از باکس نارنجی رنگ زیر اشتراک ایمیلی بگیرید .

 

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط سعید حبیبی در تاریخ 1396/9/25 و 15:40 دقیقه ارسال شده است

عالی بود ممنون از سایت خوبتون
پاسخ : فدات

این نظر توسط آیدا در تاریخ 1396/9/12 و 13:04 دقیقه ارسال شده است

سلام دوستان ... اگر سوالی دارید در مورد فتوشاپ ، کورل و هر نرم افزار گرافیکی داشتین این شرکت خوب راهنماییتون میکنه من زنگ زدم مشکلم رو سریع برطرف کردند .


پیشنهاد میکنم شما هم امتحان کنید .


شرکت دیزاینو


02188321534


پاسخ : اگه کسی سوال داشت توی انجمن هم میتونن مطرح کنند

این نظر توسط لذبلذبقلذ در تاریخ 1395/10/23 و 12:28 دقیقه ارسال شده است

. . . . . . . . . . . شکلک
پاسخ : فحش نشانه شخصیت شماست دوست عزیز

این نظر توسط mohammad در تاریخ 1394/9/23 و 17:21 دقیقه ارسال شده است

مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی خیل خیلی خیلی خیلی عالی بود عالی عالی عالی عالی عالی عالی
دوست دارم
مرسی
میوخوامت
ایول داری
پاسخ : فدات داشی شکلک
راستی تگ در نسخه جدید منسوخ شده
استفاده و کار میکنه ها تو نظر قبلی هم گفته بودم:
تگ سنتر (وسط چین) تگ خالیش در اچ تی ام ال5 منسوخ شده
باید تکست الاین بزارید...

این نظر توسط امیر در تاریخ 1394/9/1 و 16:45 دقیقه ارسال شده است

ممنون مشکلم حل شد
پاسخ : تگ سنتر (وسط چین) تگ خالیش در اچ تی ام ال5 منسوخ شده
باید تکست الاین بزارید...


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
هدف از سایت این است که یه کمکی به وبلاگ نویسان و طراحان بشه از بازدیدتون منتشکرم
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 190
 • کل نظرات : 97
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 622
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 33
 • بازدید امروز : 49
 • باردید دیروز : 190
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 49
 • بازدید ماه : 3,994
 • بازدید سال : 3,994
 • بازدید کلی : 225,102
 • کدهای اختصاصی

  پشتیبانی


  دریافت کد

  محل تبلیغات گوشه ای


  تبلیغات